Kryzys kiedy się rozwodzę

rozwodzę sięRozwodzę się – z jakimi emocjami się to wiąże?

Rozwód jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka. Każde rozstanie z ważną dla człowieka, bliską osobą wyzwala pewien kryzys emocjonalny. Stwierdzenie “rozwodzę się” to najczęściej duża zmiana w życiu. Emocje towarzyszące rozstaniom są zazwyczaj negatywne: lęk, złość, smutek, bezsilność. Czasem pojawiają się też pozytywne odczucia, jak ulga, poczucie wolności, spokoju. Jednak są to już zazwyczaj owoce zakończonego procesu rozstawania się.

Kto zawinił?

Kiedy rozstajemy się z partnerem, z którym byliśmy w długim związku, zwłaszcza jeśli mamy dzieci – towarzyszy nam poczucie porażki, niespełnienia. Staramy się zasymilować to doświadczenie poszukując wyjaśnienia – dlaczego tak się stało? Trudno zachować pozytywny obraz siebie wobec takich okoliczności. Szukamy winy, odpowiedzialności, zrozumienia. W takim momencie pomoc psychologiczna może być bardzo potrzebna. Kryzys emocjonalny związany z rozwodem, poczucie straty, porażki – są to przeżycia, które trudno dźwignąć bez wsparcia. Jeśli jednak otrzymujemy wsparcie – kryzys może zainicjować nowy etap w życiu. Dzięki trudnym doświadczeniom wznosimy się na wyższy poziom rozwoju. Jeśli jednak jest nam trudno i nie mamy wsparcia kryzys może działać niszcząco na naszą psychikę, prowadząc czasem nawet do depresji. Czasem próbujemy być silni ponad miarę swoich możliwości. Takie doświadczenie może nas złamać.

Jak sobie poradzić? Gdzie szukać wsparcia?

Interwencja kryzysowa jako forma pomocy psychologicznej ma na celu wsparcie osoby będącej w trudnej sytuacji życiowej. Taką sytuacją jest rozwód. Psycholog może pomóc zmierzyć się z emocjami towarzyszącymi stracie, pomóc uporządkować myśli i doświadczenia, oraz ostatecznie pomóc nadać znaczenie temu, co się dzieje. Nawet jeśli przydarza nam się coś bardzo trudnego – największym kłopotem nie są same emocję, które przeżywamy, a raczej nasz stosunek do nich. Najczęściej za wszelką cenę próbujemy nie czuć lęku, smutku, wściekłości. Obawiamy się, że te emocje zaleją nas i odbiorą zdolność normalnego funkcjonowania.

Czasem rzeczywiście kryzys wymaga tego, aby na jakiś czas wyłączyć się z działania na wysokich obrotach – kiedy ciało choruje idziemy na zwolnienie, dlaczego więc nie pozwolimy sobie na odpoczynek w sytuacji obciążenia psychicznego? Czasem radzić sobie znaczy właśnie sobie odpuścić, odpocząć, sięgnąć po wsparcie. Stereotypy jednak każą takie postępowanie oceniać błędnie jako słabość a nie siłę. Każdy kryzys emocjonalny stwarza szansę rozwoju – pod warunkiem, że będziemy potrafili właściwie ocenić własne siły i kiedy zajdzie taka potrzeba – sięgnąć po wsparcie.

Jaką pomoc otrzymasz w gabinecie?

  • lepsze rozumienie przeżywanych emocji
  • wsparcie w zmaganiach z trudem emocjonalnym związanym z rozwodem
  • pomoc w uporządkowaniu uczuć związanych z utratą
  • lepsze rozumienie i uporządkowanie powodów rozwodu
  • przeformułowanie rozwodu rozumianego jako porażka w odpowiedzialny wybór życiowy
  • pomoc w nadaniu znaczenia temu wydarzeniu

Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy