Mam ataki paniki

Jakie objawy mówią, że mam ataki paniki?

Ataki paniki to inaczej lęk napadowy. Silny lęk, który rzekomo pojawia się bez przyczyny, nagle i gwałtownie. Ten lęk wyzwala szereg nieprzyjemnych objawów somatycznych, takich jak kołatanie serca, drżenie, duszności, poty, poczucie omdlewania. To, co dzieje się z ciałem jest powodem ujawnienia się kolejnej reakcji lękowej, pojawiają się myśli: „mam zawał”, „umrę”’, „zwariuję”, „stanie się coś strasznego”. Boisz się tego, jak reaguje Twoje ciało – i lęk zatacza błędne koło. Jeśli doświadczasz powyższych objawów – możesz powiedzieć “mam ataki paniki”.

mam ataki panikiW tego typu zaburzeniach lekowych psychoterapia jest pomocna dwukierunkowo. Po pierwsze, ważne jest, aby oswoić fizjologiczne reakcje własnego ciała na pobudzenie emocjonalne. Jesteśmy wyposażeni przez naturę w specyficzną reakcję obronną ”walcz-uciekaj”, która pojawia się w odpowiedzi na wszelkie zagrożenia. Ta reakcja organizmu wyraża się przyspieszeniem rytmu serca, oddechu, wzrostem ciśnienia – to wszystko po to, aby dać mięśniom energię do walki lub ucieczki. Czy zagrożenie jest realne czy nie – odpowiedź organizmu będzie taka sama. Zrozumienie mechanizmu działania lęku w ciele – owocuje rzadszymi wizytami na ostrym dyżurze w szpitalu. Zaczynasz rozumieć, a następnie dystansować się do tego, co dzieje się z ciałem. To pozwala łatwiej przetrwać atak lęku i co najważniejsze – przerywa błędne koło reakcji lękowej.

Co tak naprawdę jest przyczyną ataków paniki?

Kolejnym, może nawet ważniejszym aspektem lęku napadowego – jest poszukanie jego prawdziwej przyczyny. Koncepcje psychodynamiczne wskazują na wewnętrzne pochodzenie tego rodzaju lęku. Upatrują źródło ataków paniki w wewnętrznych konfliktach. Lęk jawi się jako odpowiedź na zagrożenie płynące z uwarunkowań wewnątrzpsychicznych. Najczęściej konflikt wewnętrzny pozostaje nieświadomy, a Ty koncentrujesz się na ataku lęku, który pochodzi „znikąd”. Psychoterapia umożliwia pracę w kierunku poszukiwania, uświadomienia sobie tego konfliktu, który odpowiada za objawy lęku. Jeśli rozpoznasz ten problem – możesz zastanowić się jak konstruktywnie go rozwiązać, tak, aby zwolnić psychikę z konieczności stabilizowania konfliktu wewnętrznego za pomocą ataków paniki. Do rzeczywistych źródeł lęku niezwykle trudno dotrzeć samemu. Dzieje się tak dlatego, że ta prawdziwa przyczyna może jawić się jako zbyt przerażająca – dlatego staramy się trzymać ją w nieświadomości. Psychoterapia stwarza bezpieczne warunki, w których powoli, stopniowo możesz próbować oswajać to, czego tak bałeś się dotknąć.

Jaką pomoc możesz otrzymać w gabinecie?

  • odzyskanie kontroli nad własnym ciałem podczas ataku paniki – radzenie sobie z lękiem
  • zrozumienie właściwych przyczyn ataków paniki – skąd bierze się ten lęk?
  • lepsze radzenie sobie z konfliktami wewnętrznymi poprzez zrozumienie ich istoty
  • lepsze rozumienie różnych stanów emocjonalnych i radzenie sobie z nimi
  • poszerzanie wglądu we własne mechanizmy obronne i postawy, co służy bardziej świadomemu życiu i zmniejsza lęk