Nie mogę spać…

bezsennośćKogo dotyka bezsenność?

Każdemu zdarza się czasem mieć kłopoty ze snem – nie możesz zasnąć lub budzisz się kilkukrotnie w nocy, śpisz niespokojnie. Kiedy masz więcej stresu w życiu – to normalne, że sen nie przychodzi łatwo. Martwisz się czymś, pracujesz nad nowym projektem lub niepokoisz się o chore dziecko – w takich sytuacjach gorzej śpimy, ale kiedy stresująca sytuacja mija – znów zaczynamy się wysypiać. Jeżeli jednak problemy ze snem utrzymują się kilka tygodni należy zgłosić się do specjalisty – Twoim problemem może być bezsenność.

Bezsenność jest zaburzeniem snu współtowarzyszącym innym zaburzeniom psychicznym, takim jak depresja, zaburzenia lękowe, choroba afektywna dwubiegunowa, schizofrenia i in. Wiele zaburzeń psychicznych, w pierwszej fazie rozwoju, objawia się kłopotami ze snem. Dlatego nie należy lekceważyć takich symptomów. Jeżeli masz trudności z zasypianiem, śpisz niespokojnie lub wybudzasz się wcześnie rano i nie możesz zasnąć oraz jeśli takie kłopoty dotykają Cię częściej niż 3 razy w tygodniu przez okres 3-4 tygodni – zgłoś się po pomoc (kontakt).

Dlaczego nie wolno lekceważyć objawów?

Bezsenności nie należy lekceważyć, gdyż nie leczona zazwyczaj przybiera na sile. Próby samodzielnego poradzenia sobie z zaawansowaną bezsennością często nasilają niepokój związany z zasypianiem. Narastają obawy „czy tą noc prześpię czy znów będę się męczyć?” – zaczynasz bać się nadchodzącej nocy, czujesz bezsilność. Często bagatelizujemy tego typu kłopoty słysząc dookoła, ze w obecnych czasach trudno o dobry sen, bo wszyscy żyjemy w stresie, napięciu, pod presją. Nie jest to dobra strategia – im bardziej utrwalona bezsenność, tym dłużej trzeba ją leczyć.

Kłopoty ze snem nie biorą się z niczego, zawsze jest jakaś przyczyna. Czasem nie jesteśmy świadomi, co tak naprawdę leży u źródła naszej bezsenności. Tutaj może pomóc psychoterapia. Nierzadko, przyczyną kłopotów ze snem jest nieświadomy konflikt psychiczny. Dopóki nie pozwolimy mu wybrzmieć, zaistnieć – dotąd może uwidaczniać się pod postacią zaburzeń snu. W takiej sytuacji sięgnięcie po leki na bezsenność nie wystarczy. Objaw wprawdzie może zostać zniwelowany, ale jeśli nie zmierzymy się z wewnętrznym konfliktem – po odstawieniu leków powróci. Dlatego właśnie w przypadku bezsenności zazwyczaj potrzebne są łączone oddziaływania – pomoc psychiatryczna oraz psychologiczna.

Jaką pomoc możesz uzyskać w gabinecie?

  • diagnoza przyczyn bezsenności
  • lepsze radzenie sobie z kłopotami ze snem
  • obniżenie poczucia lęku
  • obniżenie napięcia
  • wsparcie w poszukiwaniu rozwiązań problemów
  • lepsze rozumienie i radzenie sobie z emocjami